top of page

MŮJ PŘÍBĚH

První inspirací, která mě přivedla na cestu, na které se nyní nacházím, byla moje rodina. Maminka přikládala životosprávě a pohybu vždy velkou důležitost a podařilo se jí si vlastní pomocí vyléčit astma. Tatínek, který vystudoval klasickou medicínu, se dlouhodobě zabývá alternativními přístupy, včetně čínské medicíny, psychosomatickými původy nemocí a vlivem myšlení na naše životy a zdraví. Na tato a další témata vede také přednášky a semináře.

Přestože jsem tyto vzory před sebou měla, nepřikládala jsem svému životnímu stylu moc velkou důležitost. Signály svého těla jsem přecházela a zacházela jsem za hranice svých možností. Hnala jsem se směrem, který mi nebyl přirozený a nebyl v souladu s mým Já. To se brzy odrazilo i na mém zdraví, kdy mi v roce 2014 diagnostikovali diabetes 1 typu. Jelikož tímto onemocněním v historii rodiny nikdo netrpěl, jsem přesvědčená, že hlavním spouštěčem byl hektický způsob života, který jsem v té době vedla.

V tomto okamžiku jsem si uvědomila, že nemohu dále pokračovat dosavadním způsobem. Začala jsem úpravou svého životního stylu, ve kterém jsem nacházela největší lék pro mé tělo. Každým dnem jsem zjišťovala, jak moc můžeme své životy ovlivnit a jak málo k tomu někdy stačí. Začalo se čistit tělo, čistila se i mysl.

Postupně se mi měnil žebříček hodnot i pohled na věci a mé skutečné Já začalo vycházet více na povrch. Konečně jsem pochopila principy, které nám od malička vštěpovali naši rodiče. Zamýšlela jsem se také nad tím, co a proč dělám. Kam investuji svůj čas a zda má aktivita odráží mě samotnou - zjišťovala jsem, že tomu tak není. Každým dnem jsem se více chtěla věnovat činnosti, v kterou věřím, má pro mne i pro mé okolí význam a je takovou, kterou bych si dovedla představit dělat celý život. Poté co jsem si tyto věci uvědomila, byl můj směr více než jasný :).

JÁ A JÓGA

 

Pohybu se věnuji již od dětství, kdy jsem profesionálně cvičila gymnastiku a aerobik. S jógou jsem se setkala poprvé v roce 2001, kdy jsem našla doma knížku hatha jógy po babičce. Podle té jsem začala jógu praktikovat a postupně jsem pak vyhledala pravidelné lekce. Po krátké pauze mě k józe přivedla zpět moje sestra, která během dlouhodobého pobytu v Asii prohloubila své znalosti v józe a meditaci. Velký zájem o jógu se v té době vzbudil i v mamince, která doposud praktikovala jógu jen občas. Její neutuchající zájem ji dovedl až ke studiu jógové terapie na FTV UK. Tím se i k nám domů začalo dostávat více jógových témat. Vedle fyzické praxe mě začala velmi zajímat hluboká filozofie jógy. Tu jsem postupně začala aplikovat i do svého každodenního života. Čím víc jsem se dozvídala, tím více jsem k józe tíhla. To mě dovedlo až k absolvování kurzu jógového instruktora. V současné době studuji jógoovou terapii na FTVS UK.

HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE

Často jsem při praxi jógy přemýšlela a pátrala po pozicích speciálních na podporu funkce slinivky. Nacházela jsem jednotlivé cviky, které jsem praktikovala, stále to ale nebylo nic uceleného. Hledala jsem na internetu jógové semináře zaměřené na podporu funkce našich orgánů. To mě dovedlo k semináři orgánové jógy. Na semináři jsem se naučila speciální sestavu a poté ji praktikovala pravidelně doma. Sestava mi pomáhala, cítila jsem se po ní velmi dobře. Stále jsem ale hledala něco jiného, pro mě specifického, šitého na míru.

Když jsem se doslechla o hormonální józe pro diabetes, úplně jsem se nadchla. Snažila jsem se přihlásit na seminář k certifikované lektorce, ale vždy bylo obsazeno nebo to z jiného důvodu nevyšlo. Poté, co jsem se dozvěděla, že sama autorka sestavy Dinah Rodrigues přijede do Prahy certifikovat nové lektorky, jsem byla odhodlaná, že se semináře zúčastním za každou cenu. A to i přes komplikace, které mi absence v tehdejší práci způsobila. Bylo to vše dost na poslední chvíli a byl zázrak, že jsem se na seminář vůbec dostala. Dinah na mě (tak asi jako na všechny) nesmírně zapůsobila. Její sestavu hormonální jógové terapie jsem praktikovala pravidelně doma. Mé glykémie se začaly vyrovnávat, psychicky i fyzicky jsem se cítila výrazně lépe. Když jsem pak s praxí jedno období přestala, došlo opět ke zhoršení výsledků. Poté, co jsem se přesvědčila o pozitivních účincích, jsem sestavu hormonální jógy pro diabetes začala vyučovat. Sestava mě tak pohltila, že jsem se rozhodla absolvovat i certifikaci hormonální jógy pro ženy. V současné době vyučuji obě sestavy (jak sestavu pro diabetiky, tak sestavu pro ženy). U účastníků, kteří po absolvování semináře hormonální jógy doma pravidelně a pečlivě cvičí, dochází k výraznému zlepšení výsledků.

 

JÁ A VÝŽIVA

Jídlo hrálo v naší rodině vždy důležitou roli. Hodně také tím, že otec pochází z Turecka, kde jídlo představuje velmi důležitou složku společenského života. Vždy se u nás hodně vařilo a kombinovali se prvky české, turecké a jelikož jsme hodně cestovali,  tak i mezinárodní kuchyně.

Jak už jsem popisovala ve svém příběhu, zdravému životnímu stylu jsem dlouho nevěnovala příliš velkou pozornost. A tak tomu bylo i s jídlem. Odbývala jsem se rychlými pokrmy, abych zas co nejdříve mohla pracovat. Energii jsem doplňovala kafem nebo čokoládou. Stravu jsem začala opravdu řešit poté co mi byl diagnostikován diabetes a doktoři mi řekli, že si budu muset hlídat příjem sacharidů. V té době jsem ani pořádně nevěděla v čem sacharidy jsou J. Když jsem si zjistila  včem všem sacharidy jsou, bylo pro mě nepředstavitelné, že už nebudu moci holdovat sladkostem, pizze a dalším vysokosacharidovým pokrmům, které jsem tak milovala. Nečekaně rychle jsem si ale na nový stravovací režim zvykla. Vše jsem si začala poctivě chystat a když jsem nemohla jíst doma tak jsem si jídlo brala s sebou. Úplně jsem vyřadila cukr, bílou mouku, alkohol a procesované potraviny. Také jsem omezila konzumaci kofeinu a teinu. Začala jsem jíst pravidelně v menších dávkách bez toho abych hladověla nebo se přejídala. Pozornost jsem věnovala i kombinacím jídla, rychlosti kterou jím, náladě nebo jiným okolnostem které při jídle panují.

Bylo až neuvěřitelné jak skvěle a plná energie jsem se začala cítit. Zlepšilo se mi trávení, spánek, zuby a vlasy. Došlo k výraznému zlepšení pleti, s kterou jsem dlouhá léta zápasila. Kamarádi nemohli uvěřit, že strava může hrát až takovou roli. Také jsem zcitlivěla na chutě a začala objevovala ty, které jsem předtím necítila. Tím, že jsem začala jíst „opravdová“ jídla jsem déle zůstávala sytá a přestala jsem toužit po jídlech bez kterých jsem si myslela, že nemohu fungovat. Abych se více dozvěděla o složení potravin a o tom jak správně vytvořit jídelníček jsem absolvovala kurz výživového poradce.

 

 

Zkušenosti z předchozích zaměstnaní, nejenom v nadnárodních společnostech, mi pomáhají zájemce lépe pochopit a praxi patřičně přizpůsobit. Také můj bilingivní původ, znalost odlišných kultur a několikaletý pobyt v zahraničí, umožňují vnášet do mé činnosti nové vhledy a pochopení. Všechny znalosti, které jsem doposud načerpala a vyzkoušela sama na sobě, chci s pokorou sdílet dále a pomoci tak třeba i Vám cítit se lépe a mít více radosti ze života :).

bottom of page